Ha már a nagy álom valóra vált és megvan a jegy a nagy almába akkor szeretnék némi segítséggel szolgálni részedre kint megélt személyes tapasztalataim alapján.
Érkezés és közlekedés
A városnak számos reptere van, ezek közül a John F Kennedy a legtöbb ember által ismert. Ennek a reptérnek az összes terminálján van metróállomás amivel el lehet indulni Queens felé. Ott átszállva könnyedén el lehet jutni a város minden pontjára. A Laguardia reptérről egy rövidebb buszúttal lehet metróhoz eljutni míg Newark reptérről ennél egy fokkal hosszabb buszúttal máris Manhattan szívébe találja magát az ember a Newark airport expressel. A várostól egy fokkal messzebbre található reptér Stewart, innen a Stewart airport express-el lehet eljutni szintén Manhattan szívébe 20 USD/fő/ irány ár körül. Ez a társaság ráadásul pontosan a fapados légitáraságok menetrendjéhez igazodva közlekedteti buszait. Busszal érkezőknek a végállomás szinte biztos hogy Manhattan valamelyik buszállomása lesz, ezek közelében pedig szinte biztos hogy található metrómegálló. Az olyan bevállalós turisták aki hozzám hasonlóan autóval próbálnak meg New Yorkba közlekedni azt javaslom hogy erről tegyenek le mielőbb. Minden Manhattani híd/alagút fizetős és irtó drága, mindemellett a parkolás is szinte csak parkolóházakban lehetséges ahol ha nem érkezel korán (jellemzően 9:00 előtt) akkor min 40 dollár lesz a parkolás díj. És akkor még a dugókról nem is beszéltem.... Egyszóval mindenkit óvva intek az autós közlekedéstől ezen metropolisban.
Szóval ha közlekedés akkor azt tömegközlekedéssel tegyük. Erre az egyik legalkalmasabb a metró. Mint oly sok más városban itt is kártyával működik a rendszer, erre kell tölteni a jegyek árát illetve vannak bérletek is, a legrövidebb a 7 napos. Erről bővebben a http://web.mta.info/metrocard/mcgtreng.htm linken lehet olvasni. A metróhálózat kiváló, pár utcán belül biztos hogy rátalál az ember egy megállóra. A metróvonalak jelölése betüvel történik és vannak express szerelvények is, ezek csak a nagyobb megállókban állnak meg. A felszíni közlekedés is jól szervezett, a dugók miatt viszont sokszor lassú. A híres sárga taxik alapvetően olcsóak és tényleg rengeteg van belőlük, nyugodtan le lehet inteni őket. Az Uber fénykorát éli és még a taxinál is olcsóbb. Kerékpárral is be lehet járni a várost, rengetek kölcsönzőpont működik városszerte.
Főbb nevezetességek
Alsó Manhattanban a 9/11 emlékműnél érdemes kezdeni ami ingyenes. Mellett nem rég nyitott meg az emlékmúzeum (New York Pass-al ingyenes) és a One World felhőkarcolónak is van kilátópontja (ez a legmagasabb felhőkarcoló jelenleg New Yorkban, ajánlom naplementekor felmenni). Innen pár utcányira található a Wall Street a tődzsdével és bikával aminek a hátsó részét kell megsimogatni :). Ezt követően ismét csak egy rövidebb séta a kikötő ahonnan a Staten Island komp megy ami ingyenes és elég közel halad el a Szabadság szoborhoz ahhoz hogy jó képeket lehessen készíteni róla. Nem mellesleg Manhattanról szuper képek készíthetőek a komp elején/végén. A szobor kupolájába való feljutáshoz sok hónappal korábban kell jegyet venni, a legtöbb embernek csak a távolról való megtekintés marad. A kompozás után a Brooklyn híd irányába javaslok elindulni. A híd feljáratánál található a városháza. A hídon átsétálva mindenképp ajánlom a Borooklyn Brigde Parkot fotózás céljára (és ide akár este is érdemes visszatérni). Manhattanba a hídon visszatérve és felfelé indulva a Chinatown utcái következnek.
Manhattan középső részén a 34. utcán található az Empire State Buliding ami szintén a város egyik fő jelképe és szinte mindig sokan vannak így minimum 1 óra a feljutás. Citypassal ez is ingyenes, mi több még aznap este vissza lehet térni és gratisként fel lehet menni még egyszer megcsodálni a város éjszakai fényeit.A 42. utca és Park Ave találkozásánál található a Grand Central vasútállomás ami rengeteg filmben szerepel, érdemes egy sétát tenni benne. A 7. sugárúton a 45. utcánál található a Times Square és Broadway Manhattan szórakoztató központja amint szintén ajánlok felkeresni napközben és éjszaka is. A 46. utca végén a kikötőben találhat az Intrepid kiállítás ahol megtekinthető egy anyahajó, egy tengeralattjáró, az Enterprise űrsikló és egy Concorde repülő is és mindez szintén megtekinthető New York Pass-al. Kicsi fentebb sétálva a 50. utca környékén találhat a Rockefeller Center és Top of the Rock (kilátópont a Central Parkra). Az 53. utcánál a Moma (Modern művészetek múzeuma), ide péntek délutánonként ingyenes a belépés. Itt jegyezném meg, hogy szinte az összes múzeumba lehetőség van úgymond adományól (donation) megtekinteni a kiállítást. Ennek lényege, hogy a látogató nem fizeti meg a teljes belépő árát, csak adományoz a múzeumnak egy által kigondolt összeget. Az ilyen jellegű múzeumba járás rendkívül népszerű arrafelé és egyáltalán nem néznek furán az emberre. Az 57. utca és 5. sugárút sarkán található a Trump Center. Innen már csak pár lépés a Central Park ami tényleg hatalmas és akár egy egész napot is el lehet sétálgatni benne. Kb a park oldalán rendkívül sok múzeum helyezkedik el, ilyenek pl a The Metropolitan a Természetudományi vagy épp a Guggenheim ezek mind ingyenes látogathatóak Citypassal. Hatalmas méretükből adódóan akár napokat is lehet sétálgatni bennük. A Central Park felső része már Harlem, ide turista még manapság sem teszi be sokszor a lábát. A Manhattant körülvevő folyókon is lehetséges hajótúrákon részt venni, az idegenvezetők sok érdekességet/ történetet mondanak az egyes épületekről/ helyekről.
Mahattenen kívül ha még mindig van ideje az embernek akkor Cony Island-ot ajánlom felkeresni, sokan járnak erre a tengerpartra jó időben kikapcsolódni. Van hosszan elnyúló móló, vidámpark, kiülős helyek és mindez metroval megközelíthető.
Remélem segítségetekre tudtam lenni programok a program összeállításához.